OPTI-FREE PureMoist linsvätska 300 ml
139 kr
139
Andra förpackningar
Gåva värd upp till 75 kr
på ordrar över 900 kr
Egenskaper - OPTI-FREE PureMoist linsvätska 300 ml
Tillverkare: | Alcon |
---|---|
Linsvätsketyp: | Multifunktionell |
Storlek: | 300 ml |
Utgång: | 12 månader och längre |
Användning efter öppning: | 6 månader |
Innehåller Natriumhyaluronat: | Nej |
Konserveringsmedel: | Ja |
Medicinteknisk produkt: | Ja |
Betyg
99%
410 av våra kunder rekommenderar denna produkt
recensioner är inte verifierade
Kommentarer (5)
Hej, vilka är skilnaderna på PureMoist och Express? Tack på förhand! Linus
Rapportera kommentarHej! Tack för din fråga.
Opti-Free Express: Utformad för grundläggande rengöring, desinficering och komfort. Även om den ger viss fukt, saknar den avancerad återfuktningsteknik. Lämplig för användare med normala fuktighetsbehov.
Opti-Free PureMoist: Innehåller HydraGlyde® Moisture Matrix, som skapar en fuktig skyddszon runt linsen i upp till 16 timmar. Perfekt för personer som upplever torrhet eller bär linser under längre perioder.
Båda erbjuder effektiv desinficering och tar bort bakterier och andra skadliga mikroorganismer. Dock rekommenderas PureMoist generellt för användare som behöver både desinficering och överlägsen fuktbevaring.
Kan man använda en oöppnad förpackning av Opti-Free Pure Moist 100 ml? Det står år 2018. Mvh Marianne
Rapportera kommentarHej. Tack för er fråga. Vi skulle inte rekommendera att använda linsvätskan efter utsatt utgångsdatum.
Hej! Kan jag droppa lite opti-free linsvätska på hårda linser föratt kunna hålla linserna återfuktiga ?
Rapportera kommentarHej, Tack för er fråga. Denna linsvätska är inte gjord för hårda linser. Vi rekommenderar därför att rådfråga er optiker om detta.
Varför är det två olika flaskor på bilderna till denna produkt? Får jag den med grön eller vit etikett om jag beställer? Stämmer det att det är billigare att köpa flaskorna styckvis istället för i 3-pack?
Rapportera kommentarHej Jennie,
Tack för dina frågor.
OPTI-FREE PureMoist har en vit etikett, OPTI-FREE RepleniSH och Express har grön etikett.
3-pack är billigare (353 kr) än tre flaskor för 3 x 131 kr (393 kr totalt).
Hej, hur länge kan linser ligga i linsvätska? Finns det en gräns för hur länge jag kan ha mina linser i Opti free puremoist linsvätska?
Rapportera kommentarHej, Jonathan, Tack för din fråga. Förvara inte dina linser i Opti-Free Puremoist linsvätska i mer än 30 dagar och minst i 4 timmar, du bör alltid skölja linserna med ny linsvätska igen när du tar ut dem ur linsetuiet efter förvaring. Om du har förvarat linserna länga i linsvätska bör du göra om rengöringsprocessen med ny linsvätska innan användning. Tänk på att linsvätskan inte förlänger kontaktlinsernas bärtid, som gäller oavsett om du använder linserna dagligen eller med längre uppehåll mellan användningarna.